Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Elsner: 1 500 000 polskich dzieci nie wyjedzie na wakacje, zmieńmy to!

dodano ponad 2 tygodnie temu, 2017-06-26 w kategorii: Informacje

- Jeżeli na moment opuścimy Komisję Weryfikacyjną i ulicę Twardą, a także zapytamy się rodziców i dzieci, co jest najważniejsze to usłyszymy, że pogoda i sposób spędzenia wakacji. Wakacje nie będą wymarzonym czasem dla 1/3 dzieci, ponieważ spędzą one czas na podwórku i przed telewizorem – powiedział Wincenty Elsner, wiceprzewodniczący SLD na konferencji prasowej w Sejmie. - 1 500 000 polskich dzieci nie wyjedzie na wakacje nigdzie, tak wskazują przeprowadzone w ostatnim czasie badania, jedynie 5,5% - czyli około 200, 300 tysięcy polskich uczniów będzie spędzało te wakacje na obozach i koloniach letnich. Tak więc 1,5 mln dzieci nie będzie miało o czym pisać w swoich wystąpieniach wakacyjnych i my chcemy to zmienić – podkreślił Elsner. - Pragniemy wprowadzić rewolucyjne zmiany jeżeli chodzi o sposób finansowania letniego wypoczynku dzieci – dodał.

Dotychczas jedyna istotną formą wspomagania finansowania zorganizowanych form wypoczynku dzieci i młodzieży, był zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Fundusz nie istnieje w bardzo wielu przedsiębiorstwach, zwłaszcza tych małych, a te stanowią w Polsce większość firm. Obecnie, jeżeli pracodawca chciałby przeznaczyć na 2000 złotych na sfinansowanie wakacji dla dzieci swych pracowników, to z z tej kwoty jedynie 1300 złotych trafi do dzieci , natomiast 700 złotych zabierze fiskus oraz ZUS. - Jest to sytuacja niemoralna, tak jak niemoralna jest tak niska kwota wolna od podatków. Nie może być tak, że prawię połowę kwoty przeznaczonej na finansowanie wakacji dzieci i młodzieży przez pracodawców zabiera budżet państwa oraz ZUS – grzmiał Elsner.

- Nasza propozycja jest prosta, pieniądze przeznaczone przez pracodawców na sfinansowanie przez pracodawców letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w formie zorganizowanej, były w całości zwolnione od podatku PIT i od składek ZUS – oświadczył wiceprzewodniczący SLD. - Wydatek ten, wzorem świadczeń urlopowych pracowników, były również zaliczane do kosztów uzyskania przychodów przez pracodawców. Byłoby to ogromne ułatwienie i ogromna zachęta dla pracodawców, aby w ten sposób gratyfikować pracowników, a wszystkie pieniądze przeznaczone na to przez firmy trafiałyby do beneficjentów – ocenił Elsner. - Pragniemy w ten sposób doprowadzić do sytuacji, w której nie byłoby 1 500 000 polskich dzieci, które nigdzie nie wyjeżdżają, a każdy polskich uczeń mógł spędzić przynajmniej 2 tygodnie na obozie, czy też koloniach letnich – poinformował.

Wiceprzewodniczący SLD przypomniał, iż w PRL „z jednej strony w sklepach mięsnych było pusto, ale z drugiej wszystkie dzieci miały możliwość wyjazdu na kolonie letnie”. - Dzisiaj takiego zabezpieczenia socjalnego nie ma. Dziś budżet państwa w wyniku wypłat 500+ jest w sytuacji bardzo trudnej i nie należy żądać, aby państwo w sposób istotny finansowało świadczenia urlopowe dla dzieci i młodzieży – ocenił polityk SLD. - Pracodawcy to zrobią, jeżeli zrealizujemy nasze zamierzenia związane z nowelizacją ustawy o podatku PIT i rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej, tak aby świadczenia urlopowe dla dzieci były wolne od podatku i nieoskładkowane – zachęcał. - Zacznijmy te wakacje od hasła: wakacje dla wszystkich dzieci – dodał.  Komentarze

Wydarzenia

 • Zbigniew Ziobro do dymisji. Apel do prezydenta o trzecie weto.

  3 godziny temu

  - Składamy zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego, który przekroczył lub nie dopełnił swoich obowiązków przez przedłożenie Senatowi RP ustawy z 20 lipca 2017 r. o Sądzie Najwyższym w innym brzmieniu aniżeli została ona...czytaj więcej»

 • Gawkowski: PiS działał w sprawie sądów, jak zorganizowana grupa przestępcza

  dzisiaj o 06:58

  - Tryb pracy nad ustawami, które zmieniają ustrój państwa, to jest to łamanie kręgosłupa demokracji. Niestety Prawo i Sprawiedliwość może się oburzać na temat tego, że ktoś mówi, że będzie siedział, ale PiS w tej sprawie działało jak zorganizowana grupa przestępcza – powiedział Krzysztof Gawkowski, czytaj więcej»

 • Elsner: Pół wstecz

  3 dni temu, 2017-07-21

  Wyzwiska rzucane z mównicy sejmowej pod adresem opozycji dowodzą, że nerwy prezesa PiS-u są w stanie opłakanym. Czego lub kogo boi się Jarosław Kaczyński?czytaj więcej»

 • Liberadzki: Polska w Unii bez Unii w Polsce? Czy to możliwe?

  3 dni temu, 2017-07-21

  Temperatura w Polsce i wokół Polski rośnie. Polityczna temperatura, oczywiście, co zresztą widać codziennie w Sejmie i wokół Sejmu, w Pałacu Prezydenckim i wokół niego, a także w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Łodzi i w wielu innych miastach. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Czas tego Sejmu, w tym składzie dobiegł końca

  4 dni temu, 2017-07-20

  - Sejm w obecnym składzie nie ma możliwości prowadzenia Polski w sposób rozsądny i spokojny - powiedział SLD Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD podczas konferencji prasowej, która odbyła się miasteczku namiotowym, które powstało naprzeciwko Sejmu w Warszawie.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.