fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Europejski Kongres Samorządów 

Wojna na Ukrainie była kluczowym tematem tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Samorządów, która odbyła się pod tytułem „Budowanie wspólnoty przyszłości”. Lewica już po raz drugi była partnerem tego wydarzenia! W poniedziałek w samo południe w po raz siódmy rozpoczęła się jedna z ważniejszych debat pomiędzy przedstawicielami samorządów, rządu, biznesu i polityki centralnej. W Mikołajkach nie mogło zabraknąć przedstawicieli Lewicy, którzy brali w udział w EKS zarówno jako paneliści, jak i uczestnicy dyskusji.

Na pytanie w dyskusji pt. „Kto rządzi w Europie, rządy czy sądy?” próbował odpowiedzieć Krzysztof Gawkowski, przewodniczący KP Lewica, który wziął również udział w dyskusji pt. „Cyfrowy świat – przyjaciel czy wróg?”.

EKS 120422 Gawkowski

Na temat kryzysu uchodźczego mówili w panelu „Rola samorządu w dobie kryzysu migracyjnego wywołanego wojną na Ukrainie” prezydent Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina; burmistrz warszawskich Bielan Grzegorz Pietruczuk oraz posłanka Anita Kucharska-Dziedzic. Lewica była gospodarzem tej dyskusji, więcej na ten temat w dalszej częsci artykułu. 

EKS Piteruczuk Kucharska Dziedzic

Na temat kobiet w polityce i samorządach mówiła w panelu „Kobieta, polityka, samorząd” posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

EKS 120422 Scheuring Wielgus

„Partycypacja obywatelska w jednostkach samorządu terytorialnego – stan obecny i perspektywy” to debata, w której udział wzięli posłowie Monika Falej i Robert Obaz oraz Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy.

EKS Falej Obaz

Poseł Maciej Gdula wziął udział w dyskusji pt. „Europa w poszukiwaniu przywództwa”.

EKS 120422 Krutul

„Smart city, smart village, smart citizen – dlaczego powinniśmy być smart?” - to panel, w którym w charakterze prelegenta wystąpił poseł Paweł Krutul.

Natomiast poseł Robert Obaz zabrał głos w dyskusji pt. „Jak kształtować politykę prorodzinną w samorządzie?”.

EKS 120422 Obaz

„Dyplomacja samorządowa – promocja regionu w kraju i zagranicą” oraz „Partie, programy, liderzy. Jak wygrać wybory?” – to tematy, którymi podczas kongresu zajął się poseł Marek Dyduch.

EKS 120422 Scholz

Warszawski radny Marek Szolc wystąpił w panelu pt. „Zmiana warty? Bariery dla młodych w samorządach”.

EKS 120422 Pietruczuk

„Stan zdrowia młodych i najmłodszych - jak samorządy wspierają poprawę kondycji psychicznej uczniów wirtualnych szkół?” - to drugi panel, w którym wystąpił burmistrz warszawskich Bielan Grzegorz Pietruczuk.

Lista tematów poruszanych podczas Europejskiego Kongresu Samorządów była bardzo długa, a program składał się z jedenastu ścieżek tematycznych obejmujących około 150 wydarzeń, dotyczących m.in.: ekonomii, społeczeństwa, innowacji, biznesu, finansów, ekologii, czy też zdrowia.

Panel „Rola samorządu w dobie kryzysu migracyjnego wywołanego wojną na Ukrainie”  

Paneliści: Łukasz Komoniewski - prezydent miasta Będzin, Tadeusz Jędrzejczak - członek zarządu Województwa Lubuskiego, Anita Kucharska-Dziedzic - posłanka na Sejm, Grzegorz Pietruczuk - burmistrz dzielnicy Bielany M. st. Warszawy oraz Renata Bem - zastępca Dyrektorka Generalnego UNICEF Polska. Dyskusję moderowała Magda Zdyra.

Konflikt zbrojny na Ukrainie spowodował, że polskie samorządy stanęły przed nowymi wyzwaniami. Kluczowym i pilnym wyzwaniem dla samorządów w Polsce stała się pomoc napływającej fali emigrantów z objętej wojną Ukrainy. Do tej pory do Polski z Ukrainy przybyło ponad 2,5 mln uchodźców ze 170 państw. Ludność w Polsce zwiększyła się o 10 proc.

Polska i Polacy pokazali, że potrafią działać w sytuacjach nagłych i kryzysowych. Dzięki współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego, administracją rządową oraz organizacjami pozarządowymi udaje nam się w sprawny sposób przyjmować tak dużą ilość uchodźców. Ogromnym sukcesem jest to, że nie stwarzaliśmy obozów dla uchodźców, nie lokowaliśmy ich w jednym miejsc, a udało nam się stworzyć bardzo przyjazne warunki i środowisko sprzyjające asymilacji ludności ukraińskiej z polską.

Ponieważ napływająca fala emigrantów, w 90 proc składająca się z kobiet i dzieci, obecny kryzys jest też szansa dla Polski na walkę z kryzysem demograficznym. Dlatego wspólnie z moimi panelistami zgodziliśmy się, że stworzenie polityki asymilacyjnej i demograficznej powinno być obecnie kluczowym zadaniem dla rządu polskiego.

W całym procesie udzielania wsparcia uchodźcom najważniejszą rolę odgrywają oczywiście samorządy oraz ich współpraca z organizacjami pozarządowymi. Skala problemu jest wielka a również jest to problem długotrwały. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadza fundusz pomocy dla uchodźców, który wynosi blisko 8 mld złotych. Z tej kwoty 3,5 mld złotych zostanie przeznaczonych na wydatki samorządów, wojewodów, czy organizacji pozarządowych. Jednak problemem jest po pierwsze to, że nie przeznaczono żadnych środków obrotowych na obsługę wydatkowania tych środków oraz nie funkcjonuje system klasyfikacji NGS-ów, który by pomógł samorządom w szybszym i sprawniejszym dotarciu do organizacji zajmujących się konkretnymi problemami, które aktualnie musi rozwiązywać.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem